To pierwsza na tej nekropolii tego typu budowla. W kolombarium jest 1530 nisz, w każdej z nich miejsce na cztery standardowe urny. Powstanie budowli jest odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez mieszkańców miasta. Kolumbarium to budowla przeznaczona do przechowywania urn ze szczątkami. Najczęściej jest to ściana w kształcie prostopadł…
więcej zdjeciaWraz z końcem XIX w. liczba ludności Warszawy zaczęła gwałtowanie wzrastać, a co za tym idzie, warszawskie cmentarze były przepełnione. Z inicjatywy prezydenta Warszawy generała lejtnanta Sokratesa Starynkiewicza w 1883 r. zakupiono od szpitala Świętego Ducha 65 hektarów gruntu we wsi Bródno. Już 20 listopada 1884 r. arcybiskup warszawski Tadeusz …
więcej zdjeciaW trakcie prac nad przygotowaniem do druku księgi pamiątkowej Cmentarz Bródnowski w Warszawie wykonano kwerendę w następujących archiwach: Archiwum Akt Dawnych Archidiecezji Warszawskiej, Archiwum Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, Archiwum Kurii Warszawsko-Praskiej, Archiwum Głównym Akt Dawnych, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Dokumentacji Mechani…
więcej„Cmentarz, znaczy miejsce biskupią powagą poświęcone i przeznaczone na pogrzeb ciał katolików pobożnie zmarłych, bez względu na jego bliższe lub dalsze od kościoła położenie."1 W prawie rzymskim cmentarz uznawany był za miejsce święte, jednak zakazywano zakładania ich w obrębie miast. Od IV wieku cmentarze chrześcijańskie posiadały własną adminis…
więcej„Cmentarze to nie tylko zmarli, to również ludzie, którzy tu żyją".1 Cmentarze to wspólnota, do której należą ci, którzy odeszli oraz żyjący — ci, co odejdą. Przekraczając bramę, przekraczamy granicę pomiędzy światem żywych a światem umarłych. Nasza pamięć o zmarłych towarzyszy wszystkim, jest żywa. Cmentarze mają swoje święta. W Dniu Wszystkich…
więcejU schyłku XIX wieku tak na cmentarzu „na Kamionku", jak i na Cmentarzu Powązkowskim pozostało niewiele miejsca do grzebania zmarłych. Wobec niemożności rozszerzenia terenów obu cmentarzy została przez Magistrat m. Warszawy powołana specjalna komisja złożona z członków dozorów cmentarnych i urzędników magistrackich do rozpatrzenia sprawy obu cmenta…
więcejKomunikacja z Cmentarzem Tereny praskie były mniej rozwinięte nie tylko pod względem zabudowy, ale i komunikacji. Wisła dzieliła miasto, transport publiczny w tej części miasta był stale niedoinwestowany. Był to problem, który przez wiele lat utrudniał korzystanie z Cmentarza Bródnowskiego. Projekt założenia przewidywał, iż będzie to cmentarz Pra…
więcejGroby skrycie pogrzebanych na Cmentarzu w latach 1944-1956 Mało kto wie, że wielu rozstrzelanych i pomordowanych w więzieniach żołnierzy i działaczy podziemnych organizacji niepodległościowych podczas okupacji niemieckiej i w okresie rządów komunistycznych było skrycie grzebanych na Cmentarzu Bródnowskim, a nie tylko na Powązkach czy Służewiu. O …
więcej1. Zarys dziejów Bródna Parafia św. Wincentego a Paulo znajduje się na terenie dzielnicy Bródno, przy czym od 1994 r. mieści się w granicach administracyjnych gminy Targówek. Nazwa dzielnicy wywodzi się bądź od brodu na Wiśle, która przed wiekami płynęła właśnie tędy, bądź od rzeczki Bródni (Brodni), której wody ujmuje obecnie kanał Bródnowski. P…
więcejTo był kres świata, choć do wielkomiejskiego Nowego Światu było tyle samo kilometrów, co dzisiaj... Powstały przed 120 laty Cmentarz Bródnowski znajduje się dziś w środku Miasta. To oczywiście względnie prawdziwe twierdzenie odnosi się do współczesnej prawobrzeżnej Warszawy, czyli dawnej Pragi. Ta część sto-licy rozrosła się wzdłuż szlaków kom…
więcejTereny na prawym brzegu Wisły aż do schyłku średniowiecza pozostawały niezamieszkałe, lub bardzo rzadko zaludnione. Osadnictwu nie sprzyjały warunki fizjograficzne — z racji niskiego położenia tereny te były często zalewane przez Wisłę. Grunty leżące zaś dalej od Wisły były w znacznej części podmokłe, pokryte lasami lub zaroślami. Tu jednak, na os…
więcejLUDZIE PIÓRA ACER-BARYLSKI JAN, 1890-1946, literat, 39L-6 CZARNOTA-BOJARSKI WACŁAW, 1921-1943, poeta, 18C-4 KAWECKI ZYGMUNT, 1876-1955, komediopisarz, 108H-2 OSTROMĘCKI BOHDAN, 1912-1979, poeta, 16E-4 RYMKIEWICZ ALEKSANDER, 1913-1983, poeta, 4H-4 SADOWSKI ROMAN, 1914-1979, poeta, 18F-6 STEBELSKI WŁODZIMIERZ, 1847-1891, poeta, 46H-4 TUR ARTUR, 1896…
więcejPomiędzy ciszą i wiecznym zamyśleniem, utkanym z bólu i tęsknoty, ponad omszałymi od czasu i łez nagrobkami i koronami wiekowych drzew na Cmentarzu Bródzieńskim stoi niczym opoka drewniany kościółek. Listopadowy wicher uderza w stare ściany i powtarza monotonnym szumem "Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie, wieczne odpoczywanie...", a krople des…
więcej
Kancelaria - 8:00-15:00
Kasa - 8:00-14:45
Faktury wystawiamy - 8.00 - 14.40
Wtorek, czwartek - 10:00-13:00
Poniedziałek, środa, piątek - 10:00-13:00
Brama od ul. Odrowąża
Dni powszednie - 7:00-15:00
Brama od ul. Św. Wincentego
Dni powszednie - do godz. 16:00
Opłata za wjazd na teren cmentarza wynosi 6zł za pierwszą godzinę
oraz 2zł za każde rozpoczęte 20 minut postoju ponad 1 godzinę
Mogą być wykonywane w godz. 7:00-16:00
Codziennie od godziny 7:00 do zmroku
Przez cały rok otwarte są wejścia:
- od strony ul. Św. Wincentego 83
- od skrzyżowania ulic Odrowąża , Budowlanej i Wysockiego
- od ul. Matki Teresy z Kalkuty (Chodeckiej),
- od skrzyżowania Odrowąża i Rzeszowskiej (Staniewickiej) w godz. 7:00 - 18:00